«گل هیاهو» در کرمان پژمرد

فریدون آسرایی برای اولین بار به کرمان آمد. طرفداران خواننده ترانه معروف «آهای خوشگل عاشق» در کرمان برای اجرای زنده این ترانه از سوی فریدون آسرایی مشتاق بودند. این نکته از همان اول در کنسرت فریدون مشخص بود و حاضران در تالار پالیز بارها و بارها «گل هیاهو» را فریاد زدند و فریدون در انتها این ترانه را با همخوانی طرفدارانش اجرا کرد اما «گل هیاهو» موضوع این نوشته نیست. موضوعی که باعث شد بخواهم درباره کنسرت فریدون آسرایی در کرمان بنویسم عدم احترام به مردم بود. این اتفاق نه از طرف فریدون که از طرف برگزار کنندگان بود.
صدا برداری نامناسب
صدابرداری در هر کنسرت و اجرای زنده حرف اول را می زند. اگر صدا برداری یک کنسرت خوب باشد می توان از نقاط ضعف دیگر چشم پوشی کرد اما کنسرت یکشنبه شب فریدون از اصلی ترین و پایه ای ترین الزام یک کنسرت محروم بود. به جز ترانه های معروف فریدون مثل «سلام» و «گل هیاهو» و «عشق یعنی» که بیشتر حاضران آن ها را از حفظ می خواندند و کافی بود فقط ریتم آهنگ به گوششان برسد تا ببا فریدون همخوانی کنند، شعر بقیه آهنگ های فریدون را باید حدس می زدند. کیفیت صدا آنقدر ضعیف بود که گاهی اوقات اصلا مشخص نمی شد فریدون چه می خواند. این موضوع بخصوص در آهنگ های ملایم فریدون بیشتر به چشم می آمد. چرا که صدای فریدون پایین می آمد اما صدای سازها نه. کیفیت بد صدابرداری یاعث شده بود برخی از حاضران در قسمت هایی از کنسرت و زمانی که نمی توانستند بفهمند فریدون چه می خواند و قادر به برقراری ارتباط با خواننده نبودند با کناردستی شان حرف می زدند و گاهی همهمه ای در سالن ایجاد می شد.
نورپردازی عجیب
متاسفانه این کنسرت از نورپردازی مناسبی هم برخوردار نبود و از ابتدا و تا پایان کنسرت تقریبا نورپردازی یک روند تکراری را دنبال کرد. نورپردازی در کیفیت بیشتر یک کنسرت تاثیر می گذارد. نیازی نیست راه دوری برویم. در همین کرمان خودمان بوده اند کنسرت هایی که کیفیت نورپردازی شان خوب بوده و از کنسرت های تهران هم چیزی کم نداشته است. نمونه اش کنسرت امید حاجیلی، رضا یزدانی و مازیار فلاحی. برای نورپردازی خوب قطعا باید هزینه کرد. البته شاید در اولویت حاضران در یک سالن کنسرت، نورپردازی نباشد اما توجه برگزارکنندگان به نورپردازی نشان می دهد که چقدر برای کسانی که بلیط تهیه کرده اند احترما قائلند. هزینه برای نورپردازی یک کنسرت نشان دهنده اهمیت احترام لذت بردن مردم برای برگزارکنندگان است. موضوعی که متاسفانه در کنسرت فریدون به چشم می خورد.
بهتر است نباشد
اگر قرار به برگزاری چنین کنسرت هایی باشد که ذره ای احترام به مخاطب در آن دیده نمی شود، همان بهتر که کنسرتی برگزار نشود. چرا که کسانی که برای رفتن به کنسرت هزینه می کنند وقتی با شرایط نامناسب روبرو شوند قید کنسرت های بعدی را می زنند. از طرف دیگر امروز مردم تفاوت بین یک کنسرت خوب و بد را به راحتی متوجه می شوند، پس بهتر است با برگزاری کنسرت های بی کیفیت موجب قهر مردم با سالن های کنسرت نشویم.


، ،

‏2 نظر برای “«گل هیاهو» در کرمان پژمرد”

 1. میثم

  بله متاسفانه همین طور بود برای اولین شاهد این چنین مشکلاتی بودم اونم توی کنسرت فریدون عزیز من تقریبا تمامی کنسرتای کرمان رو حضور داشتم و اونایی که واقعا واسه همیشه تو ذهنم موندن کنسرتای سیروان زانیار و حتی رضا یزدانی بود صدا و نور فوق العاده طوری که انگار با هنسفری در حال گوش دادن بودیم نکته قابل توجه نظم بی نظیر این کنسرتها بود (سینما شهر تماشا) در حالی برای اولین بار در پالیز به خاطر فریدون عزیز حضور پیدا کردم نکته عجیب این بود تعداد صندلیهای ردیفی که من حضور داشتم با تعداد همین ردیف در سایت مغایرت داشت طوری که در طول کنسرت بارها بلند شدم و طوری که انگار جای دیگری نشسته بودم در طول کنسرت فقط چراغ های بالای سر من روشن بود و شرایطو واسم سخت کرده بود
  باشد که رسیدگی بشه همچین مشکلاتی دیگه دیده نشه

  پاسخ
 2. امیر

  اما در راور کنسرت فریدون خ.ب بود فقط نور پردازی یه کم مشکل داشت

  پاسخ

ثبت نظر

Optionally add an image (JPEG only)